Propozycje aktywności rodziców z dziećmi w domu

Liczba odwiedzających: 222

ZIMOWE AKTYWNOŚCI  W DOMU

Zabawy w domu - zima.jpg (112 KB)

Trening z książką

Niektóre dzieci szybciej zasypiają, gdy przed snem pozbędą się nadmiaru energii. Czytanie bajki na dobranoc może być dobrym pretekstem do zabawy fizycznej. Wybierzcie książkę, w której często powtarza się wybrane słowo, np. "Kubuś" lub "miodek" w historiach o przygodach "Kubusia Puchatka". To będzie słowo klucz, gdy dziecko je usłyszy podczas słuchania bajki, będzie musiało wykonać określone ćwiczenie, np. przysiady czy podskoki.

Modelka/model na wybiegu

Książek można również użyć, tylko w inny sposób, do naszej kolejnej propozycji. Polecamy zwłaszcza rodzicom, którzy narzekają, że ich dzieci się garbią. Zróbcie zawody, kto przejdzie najszybciej określony odcinek z książką na głowie. By utrudnić zadanie, po każdym przejściu dokładajcie kolejną lekturę albo zróbcie tor przeszkód, który trzeba pokonać, nie gubiąc przy tym książki.

Rzut do celu

Do tej zabawy możecie wykorzystać np. wspomniane w poprzedniej propozycji skarpetki zwinięte w kulkę, którymi będziecie rzucać. Ale możliwości jest wiele, można celować również klasycznie - piłeczkami. Postawcie parę pudełek, miseczek czy papierowych kubeczków (aby były różne poziomy trudności) i starajcie się trafić do celu, by zdobywać punkty.

Laserowy labirynt

Zróbcie np. z przedpokoju za pomocą czerwonej włóczki laserowy labirynt. Poprzyklejajcie nici od ściany do ściany pod różnymi kątami. Zadaniem dzieci będzie pokonanie labiryntu bez dotykania linii. Nie dość, że to świetny test sprawnościowy, to dodatkowo zabawa ta sprawi, że nasze pociechy poczują się jak bohaterowie filmów akcji.

Podłoga - lawa!

Podłoga to lawa! Kto z nas nie zna tej zabawy? Polega ona na przemieszczaniu się po domu w taki sposób, aby nie dotknąć podłogi. Czasem trzeba się naprawdę nagłowić i nagimnastykować, żeby przejść z punktu A do punktu B.

Źródło: dziecko.trojmiasto.pl

 

KALENDARZ ADWENTOWY

   Kalendarz adwentowy 2.jpg (83 KB) Kalendarz adwentowy 3.jpg (53 KB) Kalendarz adwentowy 1.jpg (35 KB)

Propozycje zadań do kalendarza adwentowego:

- wspólne upieczenie pierniczków
- przygotowanie gorącej czekolady
- wyjście na sanki 
- przygotowanie kartek świątecznych dla rodziny
- napisanie listu do św. Mikołaja
- wyprawa po choinkę
- ubranie choinki
- wspólne obejrzenie bajki świątecznej
- przygotowanie łańcucha na choinkę
- udekorowanie bombki na choinkę
- bitwa na śnieżki
- rodzinne zdjęcia z choinką w tle
- wyjście na jarmark świąteczny / podziwianie światełek
- wspólne śpiewanie kolęd

Źródło: mamacarla.pl

 

JESIENNA ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

Aktywność 1.jpg (66 KB)

Do przygotowania ścieżki sensorycznej potrzebne są pojemniki/ kartony oraz:

suche liście

piasek

wodę

kamienie

szyszki

kasztany

żołędzie

Czym więcej kształtów i faktur, tym lepiej. Pod pojemniki warto położyć folię malarską, żeby po zabawie było mniej sprzątania, a na końcu ścieżki ręcznik, na którym dziecko może osuszyć stopy, tak, żeby nie ślizgać się po podłodze. Waro utrwalić także takie okreslenia jak: miękkie, twarde, ostre, zimne, ciepłe itp.

Źródło: dziecinnieproste.com.pl

 

JESIENNA KORONA Z LIŚCI

Jesienna korona 0.jpg (134 KB)

Co potrzebujemy?

Liście- 15-20 sztuk 
Kartka z bloku technicznego lub tekturka 
Nożyczki
Zszywacz
Igła i nitka 

Jesienna korona 1.jpg (227 KB)

1. Wycinamy z tekturki dwa paski o szerokości 3-3,5 cm. 

Jesienna korona 2.jpg (153 KB)

2. Odmierzamy obwód główki dziecka, tak by korona pasowała. Po odmierzeniu- łączymy paski przy pomocy zszywek. 

Jesienna korona 3.jpg (216 KB)

3. Wycinamy „ogonki” liści, tak by na dolnej części liścia powstała prosta linia.

Jesienna korona 4.jpg (100 KB)

4. Czas na igłę i nitkę. Przykładamy liść do stworzonej „bazy” z papieru i rozpoczynamy szycie (od wewnętrznej strony). 

Jesienna korona 5.jpg (151 KB)

5. Następnie dokładamy kolejne liście „na zakładkę”.

Jesienna korona 6.jpg (117 KB)

6. I tak- do końca  

Jesienna korona 7.jpg (127 KB)

7. Koronę można również przystroić liśćmi od wewnętrznej strony (ale nie jest to konieczne). Do tego może nam posłużyć zszywacz. 

Jesienna korona 8.jpg (127 KB)

                                                                                                                                                                                      Źródło: mamineskarby.pl

 

JESIENNY SPACER Z MAPĄ 

Jesienny spacer.jpg (70 KB)

Przed spacerem przygotowujemy mapę naszego spaceru, rysujemy ją wspólnie, zaznaczamy ciekawe miejsca, kolorujemy. Następnie przygotowujemy listę jesiennych skarbów, których będziemy szukać. Drukujemy obrazki z internetu, które wyklejamy na kartkę lub rysujemy nasze skarby samodzielnie. Jesień w pełni więc będą to: kolorowe liście z różnych drzew, kasztany, żołędzie, jarzębina, kamyki, gałązki, kwiatki, płatki i wszelkie inne cuda. Kartkę z listą skarbów zabieramy ze sobą (najlepiej z twardą podkładą) i odznaczamy, co już znaleźliśmy. Ze znalezionych skarbów możemy potem przygotować jesienny obrazek wyklejany na tekturowym papierze.

                                                                                                                                                                                            Źródło: edytazajac.pl

 

MANDALA Z JESIENNYCH LIŚCI

Mandala z jesiennych liści.jpg (852 KB)

 

Na początek znajdź dogodną przestrzeń. Najlepiej trochę na uboczu i z różnorodną roślinnością (np. różnymi gatunkami drzew). Następnie uprzątnij miejsce – postaraj się wyczyścić plac (w zależności od wielkości mandali) z wszelkich patyków, liści i innych rzeczy (przydadzą się potem w procesie tworzenia). Wyznacz środek mandali – najlepiej czymś wyjątkowym – większy kamień, usypana kupka pięknego piachu czy cokolwiek innego co przyjdzie Ci do głowy lub ręki bo znajdziesz to w okolicy. I do dzieła!

Teraz już nic Cię nie ogranicza. Zacznijcie tworzyć kolejne okręgi z różnych leśnych skarbów (szyszki, liście różnych kolorów i gatunków, patyki, żołędzie, kamienie, piach, kora, igły sosnowe). Najlepiej kierować się zasadą im z mniejszych rzeczy układamy krąg tym staramy się umieścić go bliżej środka (np. krąg 15sty z igieł sosny to duże wyzwanie, ale 3ci już dużo szybciej ułożymy). Budowa mandali przez 5-10 osób składającej się z 15tu kręgów zajmie nam około godziny. Oczywiście absolutnie nic nas tu nie ogranicza. Wy wyznaczacie początek i koniec pracy, w zależności od Waszych chęci.

Tworzenie mandali uczy nas skupieniu się na tu i teraz, uważności i tego że każdy najmniejszy element ma znaczenie i tworzy piękną i spójną całość. Ważne jest, aby mandalę na koniec procesu zniszczyć. Chociaż przychodzi to ciężko, to jest to symbol nieprzywiązywania się do rezultatów i docenienia samego procesu tworzenia.

Zanim jednak zniszczysz to piękne dzieło pozwól sobie na kilka zdjęć, aby zatrzymać tą kolorową jesień i uszczęśliwionych bliskich w kadrze. Na koniec podziękujcie wspólnie drzewom i lasowi za gościnę i wszystkie skarby. Doceńcie piękno i ulotność tej chwili. Zachwyćcie się jak cudowną rzecz wspólnie stworzyliście i jak cudownie przy tym się bawiliście.

                                                                                                                                                                            Źródło: https://miastodzieci.pl/