(Zam: 12.10.2020 r., godz. 10.05)
PROŚBA LOGOPEDY DO RODZICÓW DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH NA ZAJĘCIA LOGOPEDYCZNE.
Rodzicu!

Twoje wsparcie i zaangażowanie w terapię logopedyczną dziecka jest jednym z czynników, które będą wpływały na jej efektywność. Chciałabym przekazać kilka wskazówek jak skutecznie wspierać zajęcia logopedyczne w domu.

Poproszę o zeszyt do logopedii i systematyczne przynoszenie go przez dzieci na zajęcia.

Rodzicu:

 Logopeda pomaga w nabyciu konkretnych umiejętności, określa zakres i intensywność zadań.
 Od logopedy otrzymujesz wskazówki i ćwiczenia do wykonywania z dzieckiem w domu. Tylko systematyczna i codzienna praca z dzieckiem może przynieść pożądany efekt. Wasze zaangażowanie w terapię przyspieszy jej skuteczność. Powtarzaj materiał około 15 - 20 minut dziennie.
 Terapia logopedyczna nie polega tylko na uczęszczaniu do logopedy - to stanowczo za mało!
 To przede wszystkim od Ciebie zależy jak będzie mówić Twoje dziecko!

Drodzy rodzice!

1. Sprawdzajcie zeszyty waszych dzieci, zapisane są w nich ćwiczenia, które należy w domu systematycznie utrwalać.

2. Starajcie się utrwalać materiał ćwiczeniowy z dzieckiem zawsze o tej samej porze dnia.

SYSTEMATYCZNOŚĆ TO PODSTAWA! Czas trwania ćwiczeń dostosujcie do aktualnych możliwości dziecka i jego dziennej kondycji – gdy jest wypoczęte pracujcie dłużej, gdy czuje się zmęczone wystarczy kilka minut.

3. Zachęcajcie dziecko do pracy, zauważajcie jego postępy (nawet te najmniejsze).

4. Dziecku zależy na uznaniu logopedy, warto zatem przygotować je do zajęć.

5. Kontrolujcie postępy terapii, kontaktujcie się z logopedą.

6. Nie przerywajcie rozpoczętej terapii. Nie zniechęcajcie się.

7. Z wady wymowy się nie wyrasta. Nawyki złej wymowy z wiekiem utrwalają się.

8. Nie ma leku, który spowoduje, że Wasze dziecko będzie mówiło prawidłowo.

9. Bądźcie cierpliwi, czasami na sukces (przezwyciężenie wady wymowy) trzeba będzie długo poczekać.

10. Terapia nie polega na samym przychodzeniu dziecka na ćwiczenia logopedyczne. Rezultaty terapii logopedycznej uzależnione są w bardzo dużym stopniu od Waszego zaangażowania, motywacji i systematyczności ćwiczeń.

Pamiętaj!

Terapia logopedyczna to proces długotrwały.